Eeterlikud õlid ja nende kasutamine

Eeterlik õli on taime loomulik aromaatne vedelik, mis sisaldab looduslikke keemilisi ühendeid ja annab taimele omase iseloomuliku lõhna ja maitse. Eeterlikud õlid on kontsentreeritud ja sisaldavad aineid, mis aitavad taimedel kasvada, kaitsta ennast kahjurite eest või meelitada putukaid. Arvatakse, et eeterlikud õlid võivad kanda endas taime energeetikat ja elujõudu. 

Eeterlikud õlid saadakse erinevate meetodite abil, sõltuvalt taime liigist, omadustest ja eesmärgist. Kõige tavalisemad meetodid eeterlike õlide saamiseks on aurudestilleerimine ja külmpressimine. Väikese koguse õli tootmiseks läheb vaja suurel hulgal toorainet. Olenevalt taimest võib kuluda ühe liitri õli tootmiseks sadu või isegi tuhandeid kilosid algmaterjali. Seega väike tilk õli väljendab terve suure lillepõllu väge ja energiat.

Eeterlike õlide kasutusvaldkonnad

Eeterlikke õlisid kasutatakse laialdaselt aroomiteraapias, kosmeetikas, tervishoius ja ka kodumajapidamises, kuna paljudel neist on lõõgastavad, tervist toetavad või antiseptilised omadused. 

  • Aroomiteraapias – Eeterlikke õlisid kasutatakse lõõgastumiseks, stressi, ärevuse ja unetuse leevendamiseks, meeleolu tõstmiseks ja vaimse tasakaalu saavutamiseks ning üldise heaolu suurendamiseks. Näiteks lavendliõli rahustab, piparmündiõli ergutab, tsitruseliste õlid aga tõstavad meeleolu.
  • Kosmeetikas – Eeterlikud õlid on hinnatud komponendid nahahooldustoodetes, kuna neil on antibakteriaalsed, antiseptilised ja põletikuvastased omadused. Näiteks teepuuõli kasutatakse akne ravimiseks.
  • Kodumajapidamises – Eeterlikke õlisid saab kasutada kodus meeldiva keskkonna loomiseks, õhu värskendamiseks, koristustöödes ja isegi putukatõrjeks. Õhu värskendamiseks kasutatakse sageli tsitruseliste õlisid, nagu apelsini- või sidruniõli.
  • Massaažis ja kehahoolduses – Eeterlikke õlisid lisatakse baasõlidele, et läbi viia lõõgastavaid massaaže ja spaahooldusi.

Eeterlike õlide ohutu kasutamine

Eeterlike õlide kasutamisel tuleb olla ettevaatlik ja jälgida hoolikalt tootjapoolseid kasutus- ja ohutusnõudeid, sest eeterlikud õlid on kõrgkontsentreeritud, kergesti lenduvad, kergesti süttivad, söövitava toimega, valgustundlikud, lahustuvad rasvas ja alkoholis, aga ei lahustu vees.

  • Jälgi koguseid – Eeterlike õlide kasutamisel jälgi tootjapoolses kasutusjuhendis etteantud koguseid, erinevatel tootjatel võivad need olla erinevad. Koguseliste piirmäärade ületamine võib põhjustada mürgistust.
  • Lahjenda – Eeterlikud õlid on väga kontsentreeritud, seetõttu võivad need tekitada nahaärritust, allergilisi reaktsioone või muid terviseprobleeme. Nahal kasutamiseks tuleb eeterlik õli lahjendada külmpressitud taimses baasõlis, hästi sobib nt viinamarjaseemneõli või mandliõli.
  • Emulgeeri – Eeterlikud õlid ei lahustu vees. Otse vette lisades jääb õlitilk veepinnale hulpima ning nahaga kokku puutudes on suur risk nahaärrituse või isegi põletuse tekkimiseks. Aroomilambis võib aga õlitilk pärast vee aurustumist kergesti süttida. Vannivette lisamiseks tuleb eeterlik õli eelnevalt segada seebivee, dušigeeli, mee, rasvase piima või koorega. Majapidamistöödes kasutamiseks võib eeterliku õli eelnevalt segada puhastusvahendi või alkoholiga. Aroomilambis kasutamiseks tuleks õli eelnevalt segada samuti nt väikese koguse koore või rasvase piimaga.
  • Ravimite tarvitamine ja riskirühmad – Koos ravimitega võivad eeterlikud õlid olla täiesti vastunäidustatud või tekitada kõrvaltoimeid. Samuti ei pruugi need sobida kasutamiseks väikelastel, rasedatel, imetavatel emadel, eakatel ja  lemmikloomadel. Sel juhul tuleks enne tarvitamist kindlasti konsulteerida arsti või apteekriga. 
  • Säilitamine – Eeterlikke õlisid hoida alati lastele kättesaamatus kohas, kindlalt suletud tumedas klaaspudelis ja eemal päikesevalgusest.

Scroll to Top